A vemhesség és a születés
Vemhes?
A laikusok nehezen tudják megállapítani, hogy az állat vemhes-e. Általában csak az utolsó héten láthatóak a hason a fiókák, de csak akkor, ha sok kicsi van. Más esetben egészen a születésig nem tudhatjuk biztosra, hogy az állat vemhes-e.Tapasztalt tenyésztők vagy az állatorvos legkorábban 2 hetesen tudja megmondani, ebben az időszakban a kerek has hátsó részén a fiókák jól kitapogathatóak. Ultrahangos vizsgálattal egyértelműen meg lehet állapítani, hogy a nyuszi vemhes-e, ez azonban rendkívül sok stresszel jár a leendő anyának.
A vemhes nyuszik viselkedés jelentősen megváltozik, általában agresszívebbé válnak és fészket kezdenek építeni. Erre azonban nem lehet alapozni, ez nem jelenti, hogy valóban vemhes. Az álvemhesség során ugyanezek tapasztalhatóak!
Szuperfetáció (dupla vemhesség)
A nyulak két méhszarvval rendelkeznek, amik egymástól függetlenül megtermékenyülhetnek. Ez azt jelenti, hogy a nyulak a vemhesség időszaka alatt képesek újabb megtermékenyülésre és két almot körülbelül 14 nap eltéréssel a világra hozni. Ez azonban csak ritkán sikeres, gyakran az embriók helytelen fejlődését, vetélést vagy a már megszületett kicsinyek pusztulását okozza. A dupla vemhesség egyáltalán nem gyakori jelenség!
Reszorpció (a magzat visszafejlődése)
A nyulaknál fenn áll az esélye, hogy elnyelik az empriókat, tehát azok elpusztulnak és a szervezet leépíti. Egy sikeres megtermékenyítés is befejeződhet ily módon. Nem feltétlenül pusztul el az összes embrió, bizonyos esetekben csak csökken a számuk. Reszorpció a vemhesség 3. hetéig bármikor történhet, leggyakrabban a stressz a kiváltó ok.
A vemhesség és az előkészületek
A vemhesség körülbelül 31 napig (29-34 nap) tart. Az anyaállat a kicsik világra hozása előtt nem sokkal kezd el erre felkészülni, de gyakran már 2 héttel előtte is nyugtalan, belekezd a fészek építésébe. Az anyának szüksége lesz egy házikóra, amit szalmával, szénával és saját szőrével ki tud bélelni. Erről mindenképp gondoskodjunk! A nyitott fészkeket nem kedvelik! A vadonban üreget ásnak a földbe, tehát ha a nyuszit kint tartjuk, valószínűleg így fog tenni. Ekkor ügyeljünk rá, hogy ne ásson túl mélyre, hogy a fiókákat állandóan figyelni tudjuk.
A vemhes állatnak megnő az energiaszükséglete, ezért egészítsük ki étrendjét energiadús táplálékkal, magkeverékkel. Erről a Táplálkozás -> Etetés részben olvashatsz! Emellett azonban rengeteg friss zöldre is szüksége van, hogy szervezete megkapja a kellő tápanyagokat! A kömény, fehérrépa és a gyermekláncfű segít a tejképződésben! A víz mellé kínálhatunk neki egy kevés 100%-os gyümölcslevelet és tiszta gyógyteát is!
Ha a csapatban nincs nemzőképes bak, a nyuszik harmónikusan, harc nélkül élnek együtt, elegendő hely áll rendelkezésükre, akkor nem kell az anyát társaitól elválasztani! A fajtársak segíteni fognak a kicsik felnevelésében, így nem hárul annyi teher az anyaállatra, valamint a fiókák megtanulják a megfelelő szociális viselkedést.
Amennyiben az anya elválasztásra szorul, megfelelő méretű ketrecet kell kínálnunk neki, hogy egészségesen, stresszmentesen fel tudja nevelni kölykeit. Egy kisállatkereskedésben kapható nyúlketrec erre a célra nem megfelelő!
Születés
A 29 és 34. nap között (ált. 31.) az anyaállat akár 14 kölyköt is a világra hozhat! Többnyire 5-6 fióka születik, de a 3-10 is elég gyakori. A szülésre általában akkor kerül sor, mikor a nyuszi a legaktívabb, tehát kora reggel vagy késő este.
A kicsik burokban születnek, amitől az anya rögtön megszabadítja őket, feleszi azt, ahogy a köldökzsinórt és a méhlepényt is. Ezenkívül az utódokat rögtön lenyalja, aminek jelentősége nem csak az, hogy megtisztítja a fiókát, hanem élénkíti a vérkeringésüket is, valamint eközben a kicsik érzik az anyjuk szagát és a köztük lévő kötelék megerősödik.
A fiókák fészeklakók, csupaszon és vakon jönnek a világra!
Az első szoptatásra közvetlenül szülés után, de legkésőbb az első napot bezáróan sor kerül!
Fészekellenőrzés
Ha az anya már elhagyta a fészket, ellenőrizzük! Az esetleges elpusztult fiókákat, megmaradt méhlepényt és a véres szalmát távolítsuk el, hogy a kicsik egészséges körülmények között nőhessenek fel! Ha szükséges, nyugodtan megfoghatjuk a piciket, az anyjuk nem fog emiatt elfordulni tőlük.
Amennyiben a fiókák a ketrecben elszórva vannak, nincs fészkük, a lehető leggyorsabban építsünk egyet mi magunk, béleljük ki jól, különben megfagynak! A fészek melegsége adja a és tartja fent a megfelelő testhőmérsékletet! Ez esetben, mikor a fészket mi építjük, tehetünk alá egy melegvizes palackot! Ne legyen túl forró, naponta kétszer cseréljük és tegyünk rá törölközőt!
A következő napokban, hetekben a fészket naponta kell ellenőrizni, hogy lássuk, a fiókák megfelelően el vannak-e látva anyatejjel. Ilyenkor érdemes az anyát elzárni, elterelni a figyelmét például táplálékkal, hogy ne vegyen tudomást a fészek nyugalmának megzavarásáról! A kicsiket mindig meleg, tiszta kézzel, nyugodtan, de gyorsan vizsgáljuk meg!
Amennyiben az apróságok nagyon nyugtalanok, a fészket el akarják hagyni, keresgélnek, túrkálnak, hangot adnak ki, de az anyjuk nem megy oda, akkor éhesek, általában azt jelenti, rosszul vannak ellátva.
Ha a fiókák közök kisebb-nagyobb méretbeli különbségek vannak, az teljesen normális! A súlyuk mindennapos lemérése nem szükséges, nagy stresszel jár mind a kicsiknek, mind az anyjuknak. Ha valamelyik csöppséggel szemben bizonytalanuk vagyunk, 2-3 napig minden nap lemérhetjük egyszer, de ennél tartósabban nem ajánlott!
A születési súly fajtától és a picik számától függően nagyon eltérő lehet, ezért körülbelüli számokat sem lehet mondani. A fontos az, hogy naponta hízzanak egy keveset, amiből láthatjuk, hogy az anya minimum egyszer egy nap szoptat! Legkésőbb egy hét múlva a születési súlyukat meg kell duplázniuk! Amennyiben egy (vagy több) fióka súlya nem nő, esetleg fogy, akkor tegyük őt az anya emlőire! Ha nincs más megoldás, az anyaállatot kivételesen a hátára fordíthatjuk!
Előfordulhat, hogy a kicsiket a ketrecben össze-vissza találjuk. Ebben az esetben mindig tegyük vissza a fészekbe és naponta többször, 2x-3x is ellenőrizzük! Ha kihűltek, muszáj felmelegítenünk őket! Ez általában akkor fordul elő, ha a fészek nincs megfelelően kialakítva vagy az anyaállat túl stresszes, amit akár a túl gyakori fészekellenőrzés is okozhat, ezért lehetőleg az anya figyelmét elterelve, gyorsan, észrevétlenül vizsgáljuk meg a fiókákat, és csak annyiszor, amennyi feltétlenül szükséges!
Fontos tudnunk, hogy a nyulak általában naponta egyszer, ritkább esetben 2x-3x szoptatnak, többnyire a kora reggeli vagy késő esti órákban, ezért ritkán láthatjuk csak, ez így a normális! Mikor nem szoptat, akkor sincs a fészekben, hogy ne vonzza oda jelenlétével a ragadozókat! Ha a ketrec túl kicsi és nincs lehetősége távolmaradni a fészektől, azzal hatalmas stresszt okozunk neki!