A pároztatás, születés és fejlődés
Ivarérettség
A bak nyusziknál az ivarérett kor elérését a méret nagyban befolyásolja. A törpék és kistestűek esetében ez 3-4 hónapos korra tehető, közepes testűeknél körülbelül 7 hónapos korra, míg az óriásoknál 9-12 hónaposra. Ha egy bak párzó mozdulatokat végez, az nem azt jelenti, hogy ivarérett!
A nőstényeknél a méretnek nincs nagy szerepe. Náluk az figyelhető meg, hogy az ősszel született nyuszilányok nagyjából 5 hónapos korban válnak ivaréretté, az év elejeiek pedig 8-9 hónaposan.
Mindenesetre a nyulakat 12 hetes korban nemek szerint külön kell választani, hogy megelőzzük a megtermékenyítést!
Tenyészérettség
Az, hogy állatunk már ivarérett, nem jelenti, hogy készen áll a tenyésztésre. Bár az ivarérett kor elérésével már képesek a megtermékenyülésre, egy sikeres vemhességhez a még növésben lévő szervezetek sok tápanyagra van szüksége az egészséges fejlődéshez. A korai vemhesség nagyon gyakran vezet komplikációkhoz a szülés során, az utódok magukra hagyásához, valamint az anyaállat halálához, ezért sose pároztassuk nyuszinkat, míg el nem érte kifejlettkori súlya 70-80 %-át. Ez nőstényeknél fajtától és egyéni fejlődéstől függően általában 8-12 hónapos kor között következik be. A bakok nagyjából 6 hónapos koruktól tenyészérettek. A tenyészállat első almának felnevelésére lehetőleg 1,5-2 éves kora között kerüljön sor, ezután a komplikáció valószínűsége jelentősen megnő. Körülbelül 4-5 éves korban a tenyésztést érdemes befejezni!
Mely állat alkalmas a tenyésztésre?
Ha nyuszink már elérte a tenyészkort, az sem jelenti, hogy tenyésztésre alkalmas. Csak abszolút egészséges példányokat tenyésszünk tovább, melyeknél nem mutatkozik örökölhető betegség, emésztőrendszerük erős! A megbetegedésre hajlamos egyedeket ne! Ugyanezek vonatkozzanak a tenyészállat szüleire is! Tenyésztés előtt édemes elvégeztetni egy ürülék- és vérvizsgálatot, hogy a rejtett betegségeket kizárjuk! Továbbá figyelnünk kell az állat megfelelő szociális viselkedésére és küllemére! Rokonállatokat ne pároztassunk!
A nyúl tenyésztésre nem alkalmas, ha:
Milyen gyakran szabad fedeztetni?
Az ideális az, ha két alom között 0,5-1,5 év telik el. Évi két vemhességnél több az anyaállatot rendkívüli módon megterheli. A szülés utáni megerősödéshez elég időt kell nyújtanunk a nösténynek! Azonban ha 1,5 évnél tovább várunk, a komplikációk lehetősége jelentősen megnő!
Termékenység
Nem véletelnül a mondás, "szaporodnak mint a nyulak"! Ez a nagy fogamzókészség a spontán peteérésnek köszönhető, ami azt jelenti, hogy a petefészkekben 4 napon belül 5-10 pete érik. Ezután a nőstény még 12-14 napig fogamzóképes marad, illetve ha ez időn belül fedeztetés történik, addig. Ha közösülés nem történt, míg a fogamzókészség ideje lejárt, a szervezet a megérett petéket leépíti, s újak kezdenek érni. A nőstények egyedül ebben az időszakban (1-2 nap) nem képesek a fogamzásra.
Tüzelés
A nyulak sok emlőssel ellentétben tüzeléskor nem véreznek! Ebben az időszakban náluk a nyugtalan viselkedés és a vörösen izzó nemi szerv figyelhető meg. A tüzelés időtartama egyedenként annyira változó, hogy nem lehet általánosítani.
Ha a nyuszik nagy területen vannak tartva, a nősténynek lehetősége van a tipikus párzási játékra. Ekkor egy ideig nem engedi túl közel magához a bakot, hagyja teljesen bezsongani. A nagyon tüzes nőstények azonban nem húzzák ezt túl sokáig, sőt sokszor teljesen el is hagyják. Mindenesetre ez a kis játék miatt gyakran a fedeztetést szűkebb boxban végzik, így gyorsabban lezajlódik, a nőstény nem tud elmenekülni a bak elől.
Párzás
A párzáshoz helyezzük a két nyulat lehetőleg egy mindkettő számára ismeretlen ketrecbe. Ha ez nem megoldható, akkor a nőstényt tegyük a bakhoz! Időzítsünk úgy, hogy a nőstény tüzeljen! Hogy ez mikor van, azt a viselkedéséből és az ivarszerv színéből tudhatjuk. A két nyuszi körülbelül 5-6 napig maradjon együtt, ez idő alatt biztosan megtörténik a megtermékenyítés: egy kis párosodási játék (ugrálás, egymás hajszolása) után a bak párzó mozdulatokat kezd végezni partnerén, majd körülbelül 10-15 másodperc után leesik (a hátára) a nőstényről.