A nyuszik mesterséges felnevelése

Mikor van erre szükség?

A legegyértelműbb, amikor az anya elpusztul a szülést követően, valamint ha elhagyott kisnyuszikat találunk. Az utóbbi esetben mindenképp győződjünk meg róla, hogy valóban árvák-e a csöppségek, mielőtt magunkhoz vesszük őket! Figyeljünk, jön-e anyaállat hozzájuk és híznak-e 24 órán belül akár csak 1 grammot. 
Kevésbé egyértelmű, hogy szükség van-e a beavatkozásunkra, mikor az anya a kicsik mellett van. Sajnos ilyenkor is előfordul, hogy a fiókák nincsenek mefelelően ellátva. Legtöbbször ennek a stressz az oka, a vemheség ideje alatt nyuszinknak nem volt nyugta, túl gyakran zargattuk ill. utána a kicsiket túl sokszor ellenőrizgettük, méregettük. Továbbá a rossz anyaság kiváltója lehet a kevés hely, szűk ketrec, nem megfelelő táplálás, agresszív társak, ápolatlan fészek (pl. benne maradt elpusztult fióka, bűz, odaszáradt vér). Ha a kisnyuszik 24 órán át nem híznak, esetleg csökken a súlyuk, várjunk még 5 órát, majd mérjük le őket újra. Ha ekkor sem gyarapodtak, akkor szükség lesz mesterséges táplálásra. Erre utaló jel az is, ha a fiókák a ketrecben elszórtan vannak, s nem egy kupacban a fészekben. 


Milyen legyen a fészek?

A megfelelő fészek nagyon fontos. Ha az anyaállat ilyet nem készített ill. az tönkrement, rajtunk a sor, hogy csináljunk egyet. A nyulak különösen szeretik a védett helyeket, amik biztonságot adnak, pl. egy üreget, barlangot, házikót, de ha erre nincs lehetőség, az sem probléma. Egy madárfészekszerű építmény is tökéletes. Lehetőleg sarokba, fal mellé tegyük, ne a ketrec kellős közepére, ahol a leginkább védtelen. Figyeljünk a kialakításnál arra, hogy könnyedén, a fészek szétrombolása nélkül, ellenőrizni tudjuk a kicsiket! A fészket szalmával, szénával bélelejük, legyen meleg és puha! Egy-két törölköző is jól jöhet. Ha szükséges, segítsünk melegítssel, például tegyünk törölközőbe tekert melegvizes palackot a fészek alá, amit napi 2-3x cserélünk, vagy infravörös lámpát fölé. A fiókák nem tudják megtartani a testhőmérsékletüket! Ha valamelyik kimászik a fészekből és viszonylag hosszú ideig nem kerül vissza, nem melegszik ismét fel, megfagyhat, elpusztulhat! Érdemes a fészek peremét picit megmagasítani, hogy a kisnyuszik ne kászálódjanak ki belőle!
 

Hogyan etessem a kicsiket, ha van anyjuk?

Ha az anyaállat egészséges, van teje, de nem hajlandó a piciket szoptatni, vagy túl sok testvér van, esetleg valamelyik fióka beteg, tehát valamilyen oknál fogva kb. 30 órán át nem nőtt a kölykök súlya, akkor az anyát fordítsuk a hátára és tegyük a kisnyuszikat napi 10 percre az emlőire. Ekkor az anya sokkos állapotba kerül, nem mozog, ami bár nem tesz jót neki, a kicsik tudnak szopni. Ez a módszer jobb, mint a mesterséges tej elkészítése és adagolása, egyrészt mert jóval egyszerűbb, kevesebb munka, másrészt pedig az igazi anyatej pótolhatatlan, sok újszülött nyuszi tejpótlékkal nem marad életben. Szoptatási időszakban segítsük az anya tejképződését határtalan mennyiségű friss gyógynövénnyel! A legjobbak ilyenkor: gyermekláncfű, csalán, répa zöldje, bazsalikom, citromfű, édes kömény. Sokszor rendes szoptatás mellett, a kicsik súlya mégsem nő, hiába isznak, mert az anyának nincs elég teje! 


Hogyan etessem a kicsiket, ha nincs anyjuk?

A legjobb, ha találunk egy pótanyát, egy nyuszit, akinek hasonló korú fiókái vannak vagy lennének és hajlandó felnevelni az árvákat. Egyrészt ez a módszer nekünk is sokkal kényelmesebb, másrészt így a kicsik nagyobb eséllyel élik túl. Ha nem találunk olyan anyaállatot, ami elfogadja a kisnyuszikat, akkor viszont kénytelenek vagyunk tejpótlékkal saját magunk etetni a csöppségeket. Ilyenkor a legfontosabb kérdések a következők:

Hányszor etessem?

Hogy milyen gyakran kell etetni, az a fiókák fejlődésétől függ. A vadnyulak napi 1-2, a házinyulak napi 2-3 alkalommal szoptatnak. Mivel a mesterséges tej tápanyagokban jóval szegényebb, mint az igazi anyatej, valamint a táplálás nehezebb, lassabban megy és csak kevesebbet isznak, minimum 4 óránként etetnünk kell őket, a kisebb, gyengébb fiókákat pedig akár óránként! Amikor a kicsik már elkezdik rágcsálni a szilárd táplálékot, akkor éjszaka 8 órát is kihagyhatunk. 

Mennyi táplálékra van szükségük?

Figyeljünk, hogy minden etetéskor minden fióka minimum 1 ml-t igyon. Ha a mennyiség ennél több, az nem baj. Ahogy a kisnyuszik nőnek, a táplálék mennyisége is nő! A későbbiekben mindenki kitapasztalja, a fiókák mennyire éhesek, mennyit esznek.

Mivel etessem?

Az etetéshez a legjobb a gyógyszertárakban kapható 1 ml-es fecskendő. Ahogy a kicsik nőnek, vehetünk egyre nagyobbat is. 

Hogyan etessem?

Az etetéshez egyik kezünkben fogjuk biztosan a kisnyuszit, legyen normális, ülő pozícióban, míg a másikkal a fecskendőből lassan, cseppenként tápláljuk! Ha felállítjuk vagy a hátára fektetjük, könnyen a tüdejében landolhat a tej, ami halálhoz vezethet! Eleinte nem valószínű, hogy nyitják a szájukat, hiszen idegen lesz a fecskendő, ellenkeznek, ezért nekünk kell óvatosan a szájukba tennünk, ami kisebb nehézségekkel járhat, de hamar összerakják majd, hogy a fecskendő táplálékot jelent.

Mit tegyek etetés után?

 Etetés után nagyon fontos a masszírozás! Az anyaállat a fiókák pocakját szokta nyaldosni, ezzel beindítja az emésztést. Ha ezt elhagyjuk, a picik felfúvódhatnak, ami életveszélyes lehet! Etetés után tehát masszírozzuk egyik ujjunkkal gyengéden, a végbélnyílás irányába a kisnyuszik hasát! Ideális esetben ezután a fiókák ürítenek majd.

Milyen a megfelelő tejpótlék?

A tejpótlék elkészítésére több különböző módszer van, mindenki másra esküszik. Ami biztos, hogy az egyszerű tejek alkalmatlanok erre a célra! 



Én a következő összeállítást ajánlom:

Nagyjából egyforma mennyiségű macska tejpótló port, RodiCare akuttat (vagy a felsorolt teák valamelyikét) és meleg, de nem forró vizet összekeverünk, majd hozzáadunk 1-2 csepp olajat. Gyenge vagy újszülött fiókák esetében ehhez jön még egy kevés colostrum. A felfúvódásra, puffadásra hajlamos kisnyusziknál a RodiCare akut mennyiségét megnövelhetjük és/vagy adhatunk hozzá Imogast vagy Sab Simplexet.

Egy kevésbé jó, de elfogadható megoldás, ha egy deciliternyi magas zsírtartalmú tejbe teszünk egy tojássárgáját, két evőkanál főzőtejszínt és egy darab szőlőcukrot, majd ezt felmelegítjük és jól összekeverjük. 

© 2015 Minden jog fenntartva.