A nyúlvécé

A nyulak alapvetően a macskához hasonló, tiszta állatok, ösztöneiknek köszönhetően nem piszkítanak össze-vissza. Ez azzal magyarázható, hogy zsákmányállatok, ezért nem hagyhatnak mindenütt szagnyomokat a ragadozóknak. Általában egy, de néha több sarkot kiválasztanak, s ide végzik dolgukat. Ezekre a helyekre tegyünk könnyen tisztítható alomtálcát, ez megkönnyíti a takarítást. A kisállatboltokban külön nyulak számára kapható sarok-WC, de egy egyszerű macskáknak készült alomtálca is megteszi, sőt ezzel gyakran jobban is járunk (nagyobb, több fajta közül választhatunk stb.). Tegyünk bele valamilyen nedvszívó anyagot, több lehetőségünk is van, hogy melyek ezek, arra mindjárt kitérek. A tálcát nem feltétlenül kell csurig tölteni, körülbelül 1 cm vastagon is elég.


Melyik almot válasszuk?

Minden alomtípusnak vannak előnyei és hátrányai is. A legfontosabb szempontok a jó szívóerő, enyhe porképződés és a (kis mennyiségben) ártalmatlanság legyenek, ezek szükségesek nyuszink egészségének megőrzéséhez!

A jelölések jelentései a következők:

A legjobb, de egyben legfáradtságosabb megoldás az, ha az alomtálca aljára újságpapírt teszünk, majd erre jó nedvszívót és szagmegkötőt (pl. fapellet), végül a tetejére szénát, szalmát, ami kényelmes, hogy nyuszink előszeretettel használja.


Milyen gyakran kell takarítani?

Az alom tisztántartása nagyon fontos nyuszink egészségének megóvása érdekében!
Egy gyors takarításra minden nap sort kell keríteni, ám ez 2 perc alatt megvan: lapátoljuk ki a koszos részeket, helyére tegyünk tiszta almot. Egy fokkal komolyabb takarítást pedig hetente végezzünk el, ekkor a teljes alomtálcát öntsük ki, mossuk tisztára. Ez egyáltalán nem sok munka, nem veszi el sok időnket, viszont mégis nagyon sok betegségtől megóvja kedvencünket, valamint nem lesz büdös sem! Ha mégis kellemetlen szagot áraszt, mossuk ki ecettel vagy citromsavval az alomtálcát, próbáljuk meg vastagabban szórni az almot, vagy vegyünk más fajtát, ami jobban köti a szagokat és/vagy jobb a nedvszívóképessége. Nézzük meg azt is, nem az okozza-e a problémát, hogy nyuszink másik illemhelyet talált magának, amit nem vettünk észre!


Szobatisztaság

A feljebb említett ösztönös tisztaság, külön illemhely(ek) kiválasztása még nem egyenlő a szobatisztasággal! A nyulak nagy részét könnyen rá lehet nevelni, de nem mindet. Némelyik egyszerűen nem hajlandó egy helyre végezni a dolgát, kényszeríteni pedig nem lehet, ezt el kell fogadnunk.
Először is tisztáznunk kell, hogy a nyulak evés közben sosem lesznek szobatiszták. Ez idő alatt igen sokat bogyóznak, vizelnek, ezért ahol táplálék (mindegy, hogy friss zöld vagy széna) van, ott alomtálcának is kell lennie. Érdemes a ketrecet úgy berendezni, hogy a szénatartót és az eleséget egy nagy tálcára vagy afölé tesszük, amit beszórunk valamilyen jó nedvességszívó és lehetőleg kényelmes alommal, hogy a fülesek szívesen üljenek benne. A cél az olyan elrendezés, hogy evés közben benne (ne mellette!) üljenek, és így egyből oda is ürítsenek!
A másik toalett a nyuszijaink által kiválasztott sarok lesz. Azért ne mi döntsünk, mert a hosszúfülűek csak akkor válhatnak szobatisztává, ha elfogadják illemhelyüket. Az pedig nem túl gyakran egyezik meg a mi ötletünkkel. Ide olyan tálcát tegyünk, aminek a pereme elég alacsony ahhoz, hogy könnyedén beleugorhassanak. A magas pereműekből bár kevésbé szóródik ki az alom, de sokkal nehezebb elérni a szobatisztaságot. Nem az a probléma, hogy az állat nem vagy csak nehezen tud beleugrani, hiszen a nyulaknak nem igazán kellene ehhez megerőltetniük magukat, hanem az, hogy sokszor egyszerűen lusták a kis erőfeszítéshez is. Ha viszonylag nagyot kellene ugrani, inkább mellé bogyóznak, nincs kedvük fárasztani magukat, mikor jön a szükség.
A szobatisztaságra nevelés során egyet meg kell értenünk: a nyulak nem tudják összekötni a büntetést a nem megfelelő helyre való piszkítással, ezért soha ne szídjuk meg! Ha rákiabálunk vagy rálegyintünk, csak megrémítjük, elijesztjük magunktól és még nehezebbé tesszük a bizalom kialakítását! A szobatisztaság sok türelmet igényel! 
Érdemes kivizsgálnunk, nyuszink mely vécét használja szívesen. Próbáljunk ki többféle almot! A legkedveltebb módszer a jó nedvszívó alom a tetején kényelmes réteggel. Tehát alulra tegyünk például fapelletet, a tetejére pedig szalmát, szénát. Ebben szívesen üldögélnek. Alsó nedvszívó réteg nélkül viszont túl nedves lenne, s hiába kényelmes, nem mennek majd bele. A fülesek kifejezetten kedvelik a homokot is, de az tartósan nem ajánlott, mert rendkívül büdös lesz! Egyes nyulak csak speciális WC-ket szeretnek használni, ezért kipróbálhatjuk, hogy többféle toalettett különböző helyekre teszünk. Meglátjuk, melyiket részesíti előnyben.
Kezdetben, ha az állat még nem használta az almot, szedjük össze a bogyóit, itassuk fel vizeletét például egy papírzsebkendővel és tegyük a vécéjébe. Ha az alom már használva volt, ez nem szükséges. A többi helyet alaposan tisztítsuk meg, ne érezze a korábban otthagyott ürülékének szagát, hiszen a nyulak a szagokat követik! Gyakran hallani, hogy ecettel szagtalanítsunk, ám ez nem biztos, hogy jó ötlet! Néhány nyuszinál hatásos, de sok nyúl ennyire erős idegen szagot érezve csak azért is oda fog piszkítani, hogy megmutassa a betolakodónak (az új szagnak), hogy ez az ő területe! Inkább próbáljuk valami kevésbé szagossal eltávolítani a foltokat.
Ajánlott az almot valami jóval (pl. finom falatok) összekötni, így kedvencünk szívesebben használja majd.
A tálca mérete legyen minimum akkora, amekkorában a nyúl fekve is elférne! Ha túl kicsi, hiába áll bele nyuszink, könnyen mellé mehet a végtermék. Ráadásul ha van helyük, nagyobb előszeretettel is használják.
Ha megfelelő helyeken, megfelelő almot, megfelelő tálcán alkalmazunk, már csak egy kis időre van szükség, és nyuszink nagy valószínűséggel szobatisztává válik. Általában ez 1 hét alatt megvan, de sokszor jóval több időt vesz igénybe!
Előfordulhat, hogy kedvencünk mégsem tanulja meg soha. Ez benti tartás esetében okoz nagyobb gondot, ilyenkor kénytelenek vagyunk más megoldásokhoz folyamodni. Például ráccsal kerítsünk el egy nagyobb részt nyuszinknak, amit PVC-vel lefedünk. Erre tehetünk kisebb terítőket, szőnyegeket is, amik mosogóéppel kimoshatóak. Itt nem akkora probléma, ha nem szobatiszta.
Annak, hogy állatunk össze-vissza piszkít, több oka lehet. Az egyik leggyakoribb a területjelölés, hiszen a nyulak bogyókkal, vizelettel és álluk szagmirigyével jelölik meg a saját területüket. Ez a viselkedés legfőképp a bakokra jellemző. Az ivartalanítás segíthet, de nem minden esetben hatásos! Gyakran azért kezdenek területet jelölni, mert új nyúl érkezett a házba vagy új lett a környezet: új bútort vettünk, átrendeztük a lakást vagy egyszerűen csak feltakarítottunk és új szag jelent meg. Továbbá ivaréréskor, többnyire 3-8 hónapos kor között is gyakran jelölnek, ekkor törnek fel ezek az ösztönök. Okozhatja azonban álvemhesség vagy más betegség is.

© 2015 Minden jog fenntartva.