Vizelet és ürülék típusok
A nyulaknak, mint szinte minden élőlénynek, vizelete és ürüléke változó színű, szagú, állagú és formájú lehet, attól függően, mit evett vagy esetleg éppen beteg-e. A legtöbb gazdi vöröses pisi vagy lágyabb bogyó láttán rögtön megijed, azt gondolja, baj van, pedig az elváltozás nem feltétlenül jelent rosszat.
Szénabogyó
Ezek a bogyók viszonylag nagyok, világosak, megfigyelhetőek bennük az apró szénaszálak. Akkor keletkeznek, ha a táplálék nagy része megemészthetetlen anyagokat tartalmaz. Sokan ezt tartják optimálisnak, és aggódni kezdenek, ha nyuszijuk sötétebb színű, kisebb bogyókat produkál, pedig valójában az lenne a tökéletes ürülék. A szénabogyó azt mutatja, hogy az étrend nem megfelelő, túl magas számban tartalmaz megemészthetetlen anyagokat, ami nem természetes. A nyuszi tehát túl sok szénát eszik és túl kevés zöldet. Javasolt az étrend átváltoztatása.
Sötét bogyó
A sötétbarna, néha szinte fekete, kerek vagy csepp formájú bogyók a növényi bogyók. Ez a lehető legideálisabb, legegészségesebb ürüléke a nyulaknak. Jelentősen kisebb, mint a szénabogyó, és valamivel lágyabb is. Táplálékösszeállításonként apróbb eltérések előfordulhatnak a színében, formájában, állagában, de ettől függetlenül jól meg lehet különböztetni a többi bogyófajtától.
Apró bogyó
A székrekedés vagy a túl kevés táplálékbevitel extra kicsi, szögletes, kemény ürülékhez vezet. Ekkor szükségessé válik az étrend átalakítása. Meg kell keresnünk, pontosan mi az okozó.
Minibogyók keletkeznek, ha nyuszink valamilyen oknál fogva nem eszik annyit, amennyit kellene: nem biztosítunk neki elegendő táplálékot, nem szereti, túl régi, összekoszolódott, számára elviselhetetlen szag került rá vagy étvágytalan más betegség miatt (pl. emésztési zavar, daganat, fájdalom).
Ugyancsak ilyen kis bogyó lesz az eredménye, ha állatunk túl sok száraz eledelt eszik, mint a magok, száraz növények. Ekkor tehát jelentősen növeljük meg a friss takarmányt. Nem tartozik száraz növények közé a széna, mert az rendkívül sok rostot tartalmaz, amik megemésztetlenül haladnak végig a bélrendszeren, s ennek következtében rendkívül nagy bogyókat képeznek.
Előfordulhat, hogy a hiba mégsem az általunk adott táplálékban van, hanem nyuszink maga talált valamit, amit megevett és ami székrekedést váltott ki belőle.
Mindenesetre ha ilyen bogyókkal találkozunk, nem árt ellátogatni az állatorvoshoz.
Bogyólánc
Mikor valamelyik nyulunk vedlik, gyakran nyel le mosakodás vagy társa tisztítása közben néhány szőrszálat. A láncok a végbélben keletkeznek, ahol a már megemésztett táplálék bogyóvá formálódik. A túl sok (megemészthetetlen) szőr, összefogja az ürüléket. Ez nem jelent problémát mindaddig, ameddig a lánc kijön. Azonban van, hogy a szőr a bélben marad, és eldugítja azt. Ilyenkor sürgőssen keressünk fel egy állatorvost! Amennyiben találunk bogyóláncot, egy ideig tartsuk a szemünket nyuszinkon, hogy időben észrevehessük, ha nem eszik vagy nincs széklete. Bogyóláncot nem csak szőr okozhat, hanem bármilyen megemészthetetlen szálas anyag is (pl. szőnyeg) vagy valamilyen rosszul megrágott eledel (pl. fogproblémás nyuszinál).
Pépes ürülék
A pépes ürülék túl lágy, többnyire nagyobb és formátlan. Ez új, szokatlan vagy romlott táplálék illetve rossz étrend (túl sok gumós, gyökeres zöldség, gyümölcs, nyúltáp vagy egyéb cukorban és keményítőben gazdag étel) következménye lehet.
Többnyire a hasmenés előzménye.
Meg kell figyelnünk, melyik táplálék a felelős érte, vagy ha helytelen az étrend, változtatni rajta.
Az ürülék formátlanságát nem csak a pépes állag okozhatja, előfordulhat, hogy esetleg egy vastagbél betegség velejárója.
Hasmenés
Ha az alomban híg, vizenyős székletet találunk, vagy a végbélnyílás környéke koszos, ürülékkel összekent, biztosak lehetünk benne, hogy nyuszinknak hasmenése van. Ennek számtalan oka lehet: fogbetegség, helytelen étrend, fertőzés, élősködők, mérgezés, szervmegbetegedés... Nem tudhatjuk, mi áll a háttérben, ezért irány az állatorvos! A kezeletlen hasmenés halálhoz is vezethet (pl. kiszárad)!
Ha a hasmenést sikeresen kezeltettük, tisztítsuk meg nyuszinkat. A friss hasmenést egy babáknak való törlőkendővel szépen letörölhetjük, rászáradás esetén pedig tegyük nyuszink hátsóját óvatosan egy tálka vízbe. Ha mást nem is, az ivarszerv mellett két oldalon található mirigyeket mindenképp érdemes megtisztítani.
Sokan összekeverik a hasmenést vagy a pépes ürüléket a szétkent lágybélsárral, ami - ha nem eszi meg - szintén összekeni a hátsó felét, odaragad. Valójában pedig egyszerű megkülönböztetn őket: a lágybélsár sötétebb, utána nyuszink normál állagút bogyózik, a hasmenés világosabb barna, és általában nem követi egészséges bogyó.
Lágybélsár
A lágybélsár nagyon fontos, egészséges nyusziknak a normál bogyók mellett rendszeres ürüléke. Lehet barna, feketés, de akár olviazöld is, lágy, és mint a szőlő, több bogyóból álló fürtöt képez. Friss állapotban szép gömbölyű, fényes, nyálkahártya borítja, de így csak ritkán találkozhatunk vele, többnyire rálépnek és a bogyó, mivel puha, kilapul, a hártya elszakad. Sokszor viszont még ilyen állapotban sem láthatjuk, mert gyakran az ürítést követően azonnal feleszik. Ez teljesen normális. A lágybélsár rengeteg vitamint tartalmaz. Megeszik, majd újra megemésztik. Másodjára a vékonybél felveszi a vitaminokat, így az állat a lehető legjobban kihasználják a táplálékot. Néhány nyúl több-kevesebb bélsarat otthagy. Ez nem gond, tulajdonképpen örülhetünk is neki, hiszen csak azok a nyulak eszik meg mindet, amelyek étrendjének túl kevés az energiatartalma. Aggodalomra az ad okot, ha nyuszink egyáltalán nem eszi a bélsarát, ha túl nagy mennyiségben hagy ott belőle. Ennek okát feltétlenül tisztáznunk kell. Gyakran ez élősködők, kukacok miatt történik: néhány napig ellenőrizzük székletét, adjuk le az állatorvosnak, hogy megvizsgálja. Továbbá okozhatja a helytelen étrend: túl száraz táplálás vagy éppen táplálékában túl sok a tápanyag a bélsár nélkül is, energiatöbblete van, a drasztikus, hirtelen étrendváltás, különleges ételek vagy gyógyszer, melyek olyan ízt okoznak, amit nyuszink nem hajlandó megenni, nagy tápanyagingadozás (pl. nappal széna, éjjel friss zöld - először energiaszegény, majd hirtelen extra nagy energiatartalmú eleség), túl sok táplálék, aminek következtében a lágybélsárra már nem kerül sor. Mindezeken felül okozhatja artrózis (porckopás) vagy egyéb olyan betegség, ami ahhoz vezet, hogy nyuszink nem akar lehajolni s ezzel fájdalmat okozni magának. Ha a nyúl ugyanis megeszi a lágybélsarát, rögtön ürítés közben teszi, tehát előre kell hajolnia annyira, hogy szájával elérje a végbélnyílását.
Féreg az ürülékben
Ha nyuszink férges, általában láthatjuk az ürülékében, de nem minden esetben. A bogyóban található féreg lehet élő vagy halott, előfordul, hogy nem is látni rajta, pontosan mi az, csak egy nyálkás, fehér szálat találunk.
A férges nyulakat mindenképpen állatorvoshoz kell vinnünk!
Fehér, világos vagy más normálistól eltérő színű bogyó
Az egészséges nyúlürülék sötét, de ha nyuszink bogyói néha más színűek, az sem ad okot az aggodalomra. Bizonyos ételek egyszerűen elszínezik. Például a vetőmagoktól a széklet egészen világos lesz, más ételektől pedig lehet zöldes vagy vöröses. A bogyó akár teljesen fehérré is válhat, ha nyuszink vizelete rákerül és megszárad, mert lerakódik a benne található kálcium.
Különböző méretű bogyók
A bogyó mérete minden állatnál más és más, nagyobb nyulaké nagyobb, kisebbeké kisebb, de egy egyeden belül is sok eltérés lehet. Nem kell tehát megijedni, ha nyuszink bogyója egyszer egészen apró, máskor pedig hatalmas nagy. Például vedlés során vagy ha kedvencünk egyszerre túl sokat eszik, nagyobb bogyókat produkál, mint általában. Egy kisebb, magától megoldódó székredekés után, amit mi talán észre sem vettünk, találkozhatunk egész bogyódugókkal is.
Tartósan nagy bogyók
Nyuszink tartós, méretéhez képest nagy bogyói, amik gyakran eldeformálódottak is, tipikus jelét mutatják a vastagbéltágulatnak. Érdemes kedvencünket megmutatni egy állatorvosnak.
A túl nagy bogyók utalhatnak egyéb emésztési zavarokra is, illetve lehetnek a hasmenés előjelei.
(A képen bal oldalon található a nyuszi korábbi általános széklete, jobb oldalon pedig az immáron tartós, nagyobb bogyók)
Bogyó nyálkahártyával
Ez az a bogyó, ami egy bélelzáródás vagy emésztésleállás után előszöl jön ki.
Átlátszó váladék az ürülékben
Ha ilyennel találkozunk, az (krónikus) bélgyulladást jelent. A gyulladás következtében a bélnyálkahártya kilökődik és átlátszó váladékként távozik a nyuszi szervezetéből. Okozóként az összes bélbetegség szóba jöhet, mint például a kokcidózis vagy bélelzáródás (különösen a pöttyös mintázatú nyulaknál örökletes betegség), de egyes gyógyszerek is okozhatják.
Mindenképp vigyük kedvencünket állatorvoshoz!
Fehér folyás
Ha nőstény nyuszink helyén, gyakran a vizeletben vagy székletben, fehér, sűrű, nyúlós váladékot találunk, az több, mint valószínű, hogy az ivarszervből származik, és egy betegség jele, mely azt mutatja, a lehető leghamarabb vigyük el állatorvoshoz. Az esetek többségében ez méhgyulladás, azonban meglehet, hogy csak egy hólyaghurut az oka. A kettő között igen nehéz különbséget tenni, de a méhváladék valamivel sűrűbb.
Részben megemésztetlen ürülék
Ez többnyire nem ad okot aggodalomra, egyszerűen csak olyan dolgot evett a nyuszink, amit nem tudott megemészteni, de mivel kijött, nincs probléma. Ilyen velünk is előfordul. Néha viszont fogprobléma áll a háttérben, ami miatt az állat nem tudta a táplálékot rendesen megrágni. Az ilyen ételt a bél nem mindig tudja feldolgozni, így emésztetlenül távozik a szervezetből. Ebben az esetben természetesen kezeltetni kell a problémát.
Homokos, besűrűsödött vizelet
Ha kedvencünk vizelete grízszerű, homokot tartalmaz és ezáltal általában sűrűbb állagú is, valószínűleg magas a kálciumbevitele és/vagy alacsony a folyadékbevitele. Egy időre állítsunk neki össze egy vízben gazdag étrendet, figyeljünk a kálciumra is. Érdemes elvinni állatorvoshoz, hogy csináljon egy röntgenképet, amin láthatjuk, mennyi homok maradt a hólyagban ill. a vizeletvezető szervekben. Felhalmozódás esetén nyuszinknak szüksége lesz kezelésre, infúzióra.
Piros, narancssárga, barna vagy fekete vizelet
Különböző ételek (pl. cékla, sárgarépa (a zöldje is), gyermekláncfű, mogyoró, különböző magvak) pigmentjei vagy gyógyszerek egyaránt elszínezhetik a vizelet színét narancssárgára, barnára, pirosra, vörösre vagy akár feketére is. Az eleségnek nem kell adott színűnek lennie hozzá. Az oxidációnak köszönhetően a vizelet akkor is elszíneződhet pirosasra, ha hosszabb ideig az alomban áll. Ugyanígy, ha nyuszinkat stressz éri. Területjelölésnél is különös előszeretettel használnak vörös vizeletet, feltehetően azért, mert annak erősebb a szaga. Ha tehát ilyet tapasztalunk, nincs ok az aggodalomra.
A legtöbb ember azt gondolja a vörös vizeletről, hogy véres. Nos, ha ez így lenne, és kedvencünk ekkora mennyiségű vért veszítene, akkor már nem élne, egyszerűen elvérezne. Ha valaki ennek ellenére bizonytalan, ellenőriztesse állatorvossal, vegyen egy tesztet a gyógyszertárban, vagy szívja fel a vizeletet egy fehér papírzsebkendővel és hagyja megszáradni. Ha erős sötétbarnára színeződik, valóban vért tartalmaz.
Vizelet piros foltokkal, pöttyökkel, csíkokkal
Ha az egyébként normális színű vizeletben piros cseppek vagy csíkok találhatók, akkor már valóban vérről van szó! Nyuszinkat a lehető leggyorsabban vigyük állatorvoshoz, mert ha már a vér a vizeletben látható, azt jelenti, hogy az állat igen sok vért vesztett! Kevés vérveszteség esetén a vért nem látjuk, úgy néz ki, mint a teljesen normális vizelet.
Enyhén zavaros vizelet
A nyúl vizelete enyhén zavaros, mikor felszárad, megmarad egy fehér, kivált réteg. Mindkét jelenség teljesen természetes, a nyulak különös kálciumfeldolgozásának köszönhető.
Erősen zavaros, tejszerű vizelet
Ha a vizelet már nem csak enyhén, hanem igen erősen zavaros, az arra utal, hogy nyuszink túl kevés friss zöldet eszik, étrendje túl száraz. A hólyag- és vesebetegségek veszélyének csökkentése érdekében drasztikusan emeljük meg az állat friss növény, zöldségadagját.
Tiszta, sárga vizelet
A tiszta, sárga vizeletet általában sok folyadék bevitele után tapasztalható. Leggyakrabban az egészséges, sok friss zöldet tartalmazó étrend az oka, az állat sok vizet vesz fel, ami teljesen ártalmatlan.
Mindenesetre előfordulhat, hogy kálciumhiány, cukorbetegség vagy valamely krónikus vesebetegség okozza, ezért nézzük meg, kedvencünk egy szárazabb étrend után is ilyet vizel-e. Amennyiben igen, keressünk fel egy állatorvost. Ha nem, tarthatjuk a korábbi étrendet.
Fiatal állatoknál, éppúgy, mint vemhesség vagy szoptatás alatt szintén előfordul a tiszta vizelet, mert a kálciumot a szervezet teljes mértékben a csontfelépítéshez ill. tejképződéshez használja fel. Ezesetben erre az időre emeljük meg a táplálék kálciumtartalmát.