Az álvemhesség
Mi az az álvemhesség?
Álvemhesség alatt azt értjük, hogy a nőstény szervezete a hormonok hatására úgy reagál, mintha vemhes lenne: az emlők megdúzzadnak, a tejtermelés beindul, a has megnő. Az állat is ennek megfelelően fog viselkedni: fészket épít, felkészül a fiókák születésére, ami természetesen nem fog bekövetkezni.
Mitől lesz nyuszink álvemhes?
Az álvemhességet a hormonok okozzák. A nyulak esetében gyakran előfordul, megtéveszti mind az állatot, mind a gazdát. Sokszor például álvemhesség alakul ki akkor, ha pároztatjuk nyuszijainkat, de a megtermékenyítés nem sikerül - a nőstény mégis úgy érzi, igen. Valamint, ha az együtt tartott nyulak párzó mozdulatokat végeznek. Ez leginkább ivartalanított bakkal való tartásnál fordul elő, de két nőstény esetében is megtörténhet. Okozható azonban álvmehesség simogatással is! Leggyakrabban tavasszal fordul elő.
A vadon élő nyulak esetében az álvemhességnek haszna is van: ha az anyaállat elpusztul, miután kicsinyeit világra hozta, az álvemhes nyúl felneveli az árván maradt fiókákat!
Milyen gyakori álvemhesség mondható normálisnak?
Évi egy-két álterhesség esik a normálisnak nevezhető tartományba. Ha ennél gyakrabban jelentkezik, vizsgáltassuk ki kedvencünket! A sűrű álvemhesség sokszor méhbetegségekre utal!
A nyúl viselkedése az álvemhesség alatt
Az álvemhes nőstény általábban agresszívabbá válik velünk és társaival szemben is. Gyakran elűzi partnerét az etető- vagy alvóhelyükről. Sok esetben - de nem mindig - megnő a nyuszi hasa, emlői megdúzzadnak és tej szivárog belőlük. Az álvemhesség következő szakaszában elkezd fészket építeni: külöböző anyagokat, szénát, szalmát, papírfecniket, szőnyegdarabokat gyűjtöget, végül a hasáról puha szőrcsomókat tépked, hogy ezzel bélelje ki fészkét.
Mi a teendőnk ilyenkor?
Az álvemhesség időszakában kedvencünknek nyugalomra van szüksége, igyekezzünk neki megadni ezt! Segíthetünk sok nyugtató hatású növénnyel is, mint a kamilla, kömény, citromfű, zsálya, bazsalikom. Sose tartsunk az álvemhes állatot társával szűk helyen, komoly verekedés lehet a vége!
A fészket, amit épített csak akkor távolítsuk el, ha a nyuszi már teljesen megnyugodott, nem őrzi azt. Ha túl korán vesszük el, azzal hatalmas stresszt okozunk neki és valószínűleg rögtön új építésébe kezd, amihez még több szőrt tép ki magából!
Ha az álvemhesség gyakori, forduljunk állatorvoshoz!